Poczytaj o Mumio

Poczytaj o Mumio

Mumio jest stare powstało w 1995 roku, a nawet jeszcze wcześniej. Wyłoniło się z Teatru Gugalander, który był wtedy teatrem o szerokim repertuarze dramatycznym (od Białoszewskiego poprzez Gombrowicza i Jarry'ego do Buchnera, Eurypidesa i Szekspira). Z Gugalandra Mumio się wyłoniło i na początku w składzie Dariusz Basiński, Dariusz Rzontkowski, Tomasz Skorupa tworzyło ulotne formy teatralne oparte na autorskim tekście i muzyce

Już wtedy owo PraMumio często improwizowało, co zostało Mumiu do dzisiaj. Owa nieprzewidywalność tego co za chwilę może się zdarzyć na scenie powodowała i powoduje gotowość widzów do podjęcia ryzyka zobaczenia, tylko pozornie tego samego, spektaklu wielokrotnie. To oczywiście zaburza statystyki.

 

Zadzwoń

Weteran rekordzista
Pan Andrzej Rych-Dobroński z Gniezna
widział Mumio na żywo 203 razy i jeszcze się nie poddaje.


Mumio w obecnym składzie: Jadwiga Basińska, Dariusz Basiński, Jacek Borusiński, działa od 1995 roku, kiedy to wyżej wymienieni opuścili Teatr Gugalander tworząc agencję reklamową pod nazwą Studio Aktorsko Reklamowe Epty-a, a zaraz potem Teatr Epty-a, który wystawił w 1996 roku spektakl pt.: "Kabaret Mumio". Poczytaj o Mumio Spektakl ten nagradzany wielokrotnie (m.in. teatralną nagrodą im. Leona Schillera, nagrodami na Festiwalu Piosenki Aktorskiej, nagrodą ZASP) spowodował zmianę nazwy teatru na Mumio. Pod taką nazwą aktorzy wystawiali spektakle w Polsce, Niemczech, Norwegiii, Irlandiii, Wielkiej Brytanii i USA. Często na festiwalach teatralnych. Spektakl ten wciąż znajduje nowych widzów, choć został wystawiony blisko 800 razy.

Mumio pracuje powoli, ale skutecznie - próby do drugiego spektaklu pt.: "Lutownica ale nie pistoletowa tylko taka kolba" trwały ponad półtora roku.
W tym czasie zespół poszerzony o Jarosława Januszewicza wyprodukował materiał na trzy spektakle, jednak te dwa pozostałe nie były wystarczająco Mumiowe w związku z czym skończyło się na jednym. "Lutownica ...", mimo podobnej konstrukcji, jest zupełnie różna od pierwszego spektaklu i kończy się improwizacją trwającą czasami prawie tak długo jak pierwsza nieimprowizowana część.


Dorobek oraz specyfika pracy zespołu, pewna elastyczność i zdolność do kreacji na żywo, zaowocowały w 2005 podpisaniem kontraktu na serię bezprecedensowych reklam telewizyjnych dla firmy Polkomtel.

Reklamy te były wielokrotnie nagradzane za walor artystyczny, ale również otrzymały dwukrotnie nagrodę Effi za skuteczność w reklamie. W 2005 roku Jadwiga i Dariusz Basińscy oraz Jacek Borusiński otrzymali nagrody Wiktora w kategorii "najwyżej ceniony piosenkarz lub artysta estrady" oraz "największe odkrycie telewizyjne 2005 roku". W 2012 roku Mumio rozpoczęło pracę nad nowym, tym razem fabularnym spektaklem. W projekcie tym do zespołu dołączył multi-instrumentalista Tomasz Drozdek. Premiera "Welcome Home Boys" Kinoteatru MUMIO odbyła się 22 maja 2016 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, podczas Gali Finałowej 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. 

O działalności Mumio możesz przeczytać także na stronie Mumio dla firm


Ale to jeszcze nie wszystko.
Reszta prawdy o tym czym jest MUMIO znajduje się w dziale
Jest tam o filmach (m.in. "Hi Way" Jacka Borusińskiego) książkach (m.in. "Motor Kupił Duszan" Dariusza Basińskiego) projektach muzycznych (m.in. "Włosy" i "Trio Kabina", T.ETNO Tomasza Drozdka, muzyka filmowa Jarosława Januszewicza), radiowych (m.in. radiowe adaptacje powieści Marka Stokowskiego) i reklamowych.