Poczytaj o Mumio
Mumio jest stare powstało w 1995 roku, a nawet jeszcze wcześniej. Wyłoniło się z Teatru Gugalander, który był wtedy teatrem o szerokim repertuarze dramatycznym (od Białoszewskiego poprzez Gombrowicza i Jarry'ego do Buchnera, Eurypidesa i Szekspira). Z Gugalandra Mumio się wyłoniło i na początku w składzie Dariusz Basiński, Dariusz Rzontkowski, Tomasz Skorupa tworzyło ulotne formy teatralne oparte na autorskim tekście i muzyce
Już wtedy owo PraMumio często improwizowało, co zostało Mumiu do dzisiaj. Owa nieprzewidywalność tego co za chwilę może się zdarzyć na scenie powodowała i powoduje gotowość widzów do podjęcia ryzyka zobaczenia, tylko pozornie tego samego, spektaklu wielokrotnie. To oczywiście zaburza statystyki.
Weteran rekordzista
Pan Andrzej Rych-Dobroński z Gniezna
widział Mumio na żywo 203 razy i jeszcze się nie poddaje.
Mumio w obecnym składzie: Jadwiga Basińska, Dariusz Basiński, Jacek Borusiński, działa od 1995 roku, kiedy to wyżej wymienieni opuścili Teatr Gugalander tworząc agencję reklamową pod nazwą Studio Aktorsko Reklamowe Epty-a, a zaraz potem Teatr Epty-a, który wystawił w 1996 roku spektakl pt.: "Kabaret Mumio". Spektakl ten nagradzany wielokrotnie (m.in. teatralną nagrodą im. Leona Schillera, nagrodami na Festiwalu Piosenki Aktorskiej, nagrodą ZASP) spowodował zmianę nazwy teatru na Mumio. Pod taką nazwą aktorzy wystawiali spektakle w Polsce, Niemczech, Norwegiii, Irlandiii, Wielkiej Brytanii i USA. Często na festiwalach teatralnych. Spektakl ten wciąż znajduje nowych widzów, choć został wystawiony blisko 800 razy.
Mumio pracuje powoli, ale skutecznie - próby do drugiego spektaklu pt.: "Lutownica ale nie pistoletowa tylko taka kolba" trwały ponad półtora roku.
W tym czasie zespół poszerzony o Jarosława Januszewicza wyprodukował materiał na trzy spektakle, jednak te dwa pozostałe nie były wystarczająco Mumiowe w związku z czym skończyło się na jednym. "Lutownica ...", mimo podobnej konstrukcji, jest zupełnie różna od pierwszego spektaklu i kończy się improwizacją trwającą czasami prawie tak długo jak pierwsza nieimprowizowana część.
Dorobek oraz specyfika pracy zespołu, pewna elastyczność i zdolność do kreacji na żywo, zaowocowały w 2005 podpisaniem kontraktu na serię bezprecedensowych reklam telewizyjnych dla firmy Polkomtel.
Reklamy te były wielokrotnie nagradzane za walor artystyczny, ale również otrzymały dwukrotnie nagrodę Effi za skuteczność w reklamie. W 2005 roku Jadwiga i Dariusz Basińscy oraz Jacek Borusiński otrzymali nagrody Wiktora w kategorii "najwyżej ceniony piosenkarz lub artysta estrady" oraz "największe odkrycie telewizyjne 2005 roku". W 2012 roku Mumio rozpoczęło pracę nad nowym, tym razem fabularnym spektaklem. W projekcie tym do zespołu dołączył multi-instrumentalista Tomasz Drozdek. Premiera "Welcome Home Boys" Kinoteatru MUMIO odbyła się 22 maja 2016 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, podczas Gali Finałowej 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej.
O działalności Mumio możesz przeczytać także na stronie Mumio dla firm.
Ale to jeszcze nie wszystko.
Reszta prawdy o tym czym jest MUMIO znajduje się w dziale
Jest tam o filmach (m.in. "Hi Way" Jacka Borusińskiego) książkach (m.in. "Motor Kupił Duszan" Dariusza Basińskiego) projektach muzycznych (m.in. "Włosy" i "Trio Kabina", T.ETNO Tomasza Drozdka, muzyka filmowa Jarosława Januszewicza), radiowych (m.in. radiowe adaptacje powieści Marka Stokowskiego) i reklamowych.